Nilüfer Belediyesi’nde İşten Çıkarmalar: 900 Milyon Liralık Borç Var

CHP’nin kazandığı Nilüfer Belediyesi’nde, eski ve yeni başkanlar arasındaki gerilim işçiye yansıdı. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından CHP’li Nilüfer Belediyesi’nin yeni başkanı Şadi Özdemir, 15 Nisan’da görevi devraldı. Başkan değişikliğinin ardından seçimlere son 3 ay kala işe alındığı tespit edilen 126 işçi, işten çıkarıldı. Özdemir, işçilerin ihtiyaç fazlası olması ve yasal olan bütçenin yüzde 40 oranını geçmesi nedeniyle işten çıkarıldığını açıkladı.

Gazete Duvar’ın haberine göre, Şadi Özdemir, eski CHP’li Başkan Turgay Erdem’den görevi devraldıktan sonra ortaya çıkan mali sıkıntı nedeniyle çalışanların maaşlarını üç parça halinde ödemek durumunda kaldı. Özdemir, adaylığının açıklanmasının ardından işe alınan 126 kişiyi de işten çıkarttı.

900 MİLYON LİRALIK BİR BORÇ VAR

Basın toplantısı yapan Şadi Özdemir “kasa boşaltılmış” iddialarına yönelik açıklama yaptı.

Özdemir, “Kasa boşalmış değil, finansman dengeleri, gelir gider dengesi bozulmuş. Mesela gelirlerin yüzde 30’u gerçekleşmiş ama o sırada yüzde 40 gider olmuş. Sorun bundan kaynaklandı. Borç yükü, özellikle kısa vadeli borç yükü fazla. 900 milyon liralık bir borç var bunun ne zaman sonuçlanacağını bilmiyoruz. Nisan ayı hesaplarına bakıyoruz, geriye doğru bir inceleme yapıyoruz. Birkaç ay içinde gelir gider dengeleri yerine oturur” dedi.

‘BASKIYA KARŞI DİRENECEĞİM’

Özdemir basın toplantısı sonrası yaptığı değerlendirmede, “11 Şubat akşamı benim adaylığım CHP Parti Meclisi’nde açıklandıktan sonra işe alınan 126 arkadaşın iş akitlerini feshettik. Bu insanlar ihtiyaç varsa daha önceden işe alınması gereken insanlardı. İhtiyaç dışı alındı. Ayrıca yasal olarak bütçenin yüzde 40’dan fazlasını insan kaynaklarına harcayamıyorsunuz. Onun dışında bir para harcarsanız bu belediye başkanına rücu ediliyor. Bizim yüzde 42-43’lere gelmiş. Dolayısıyla yasal olarak da azaltmak zorundayım” diye konuştu.

Nilüfer Belediyesi’nde 2 bin 901 çalışan bulunuyor. Yeni yönetim kadrosunda 4’ü kadın 7 başkan yardımcısından oluşuyor. 550 bin nüfuslu bir ilçeye göre oransal olarak Nilüfer Belediyesi’nde diğer ilçelerden daha fazla çalışanın bulunduğunu belirten Özdemir, işe alımlar için her yerden yoğun bir baskı gördüklerini söyledi.

‘İL ÖRGÜTÜNÜN ÜZERİNDE YOĞUN BİR BASKI VAR’

Özdemir, “Bir kişiyi işe alınca herkesi almak gibi bir durum ortaya çıkıyor. Hem benim hem başkan yardımcılarının hem vekillerin hem il örgütünün üzerinde yoğun bir baskı var. ‘Çocuğumu işe alın, ben yıllardır emek veriyorum’ diyor. Bunun karşısında durabilmek de zor. Bir süre direneceğim. Emekli olanların yerine yenisini alırım diye bir düşüncem yok. Oradan buradan memur tavsiye ediyorlar. Çıkanların yerine yenisini almayacağım. Yüzde 40’ın altına inmemiz lazım, bir de ihtiyaç dışı alımların olmaması lazım. Mümkün olduğunca personel almamaya çalışacağım” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x