İsrail’den yine haydutluk: Anlaşmayla serbest bırakılan esirleri yeniden tutsak ettiler!

Terör devleti İsrail, insanlık ve savaş suçlarına her gün bir yenisini ekliyor. Filistin’in Gazze Şeridi’nde 166 gündür terör saldırılarını sürdüren İsrail, bebek, kadın, doktor ayırt etmeksizin bütün sivillere ölüm yağdırıyor. İsrail, sağ kalan Filistinlilere de her türlü zulmü yaşatıyor.

Savaşın ilk aşamasında varılan esir takası anlaşması kapsamında İsrail hapishanelerinden tahliye edilen esirlerin tekrar tutuklanarak zindanlara atıldığı belirlendi.

KISA SÜRE SONRA YİNE SİYONİST KELEPÇESİ

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, işgalci İsrail’in 3’ü çocuk 4’ü kadın olmak üzere 11 Filistinliyi yeniden gözaltına aldığı kaydedildi.

Filistin Esirler Cemiyeti ile Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyetinin ortak açıklamasında, İsrail ile Hamas arasında Kasım 2023’te varılan esir takası anlaşması kapsamında serbest bırakıldıktan sonra yeniden gözaltına alınan Filistinlilere ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, İsrail güçlerinin 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 bin 670 Filistinliyi gözaltına aldığı bilgisi paylaşıldı.

7 GÜNDE 240 FİLİSTİNLİ HÜRRİYETİNE KAVUŞMUŞTU

Gazze’de İsrail ordusu ile Filistinli gruplar arasında 7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ile 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı.

İsrail, serbest bıraktığı esirlere son dakikaya kadar işkence uygulamış, tahliye sonrasında ise basına konuşmamaları yönünde baskı uygulamıştı.

Hamas ise esirlere yönelik iyi muamelesiyle harp tarihine geçmişti.

İSRAİL’DE ÖLÜM, KASSAM’DA HAYAT

İsrail kendi vatandaşlarını birer birer öldürürken, Esir takası mutabakatı kapsamında Kassam Tugayları tarafından serbest bırakılan İsrailli tutuklulardan Danielle Aloni, Filistinli direnişçilere teşekkür etmişti.

İsrailli Danielle Aloni, Kassam Tugayları askerlerine bıraktığı mektupta, “Çocuklar esir edilmemeli ancak sizler ve yolda tanıştığımız güzel insanlar sayesinde, kızım kendisini Gazze’nin kraliçesi olarak gördü.” ifadesini kullanmıştı.

Aloni’nin mektubunda şunlar yer almıştı:

Esir takasında serbest bırakılan İsrailli kadın, annesinin 7 Ekim’de İsrail güçleri tarafından öldürüldüğünü söylemişti.

Kassam Tugayları’nın serbest bıraktığı diğer İsrailli esirler ise Filistinli askerlere el sallayarak veda etmişti. Esirlerin bazıları ise Kassam askerleriyle hatıra fotoğrafı çektirmişti.

 

ESİRİN KÖPEĞİNE BİLE İYİ MUAMELE

Hamas Hareketi ile İsrail arasında yapılan takas anlaşması kapsamında 28 Kasım’da Kassam Tugayları üyeleri tarafından serbest bırakılan bir İsrailli genç kız Mia Leimberg ve köpeği büyük yankı uyandırmıştı.

Kassam savaşçılarının, İsrail’in yoğun bombardımanına ve gıda ambargosuna rağmen tutuklu İsraillinin köpeğinin dahi hayatta kalmasını sağladığı görülmüştü.

İSRAİL HASTANE VURURKEN ONLAR YAHUDİ ESİRİ TEDAVİ ETTİ

7 Ekim 2023’te festival alanında İsrail polisinin müdahalesiyle yaralanan ve Gazze tarafına geçirilen Mia Shem’in tedavisi Kassam Tugayları nezaretinde yapılmıştı.

Kassam, Mia Shem’in kolunun pansuman edilerek bandajlandığına dair tedavi görüntülerini içeren bir video yayınlamıştı. Videoda ailesine seslenen Mia Shem, “Beni tedavi ettiler, ilgilendiler, ilaç verdiler. Her şey yolunda. Lütfen en kısa zamanda bizi buradan çıkarın.” demişti.

Mia Shem, 30 Aralık 2023’te esir mutabakatı anlaşması kapsamında Gazze’den tahliye edilmişti. Mia Shem, İsrail’e ulaştıktan sonra yaptığı açıklamada, “Bana karşı çok iyi, çok nazik davrandılar. Verilen yemekler de güzeldi. Her şey güzeldi.” diye konuşmuştu.

Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda Gazze’deki çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı.

_____________

ESİRLERİN AİLELERİ İSYAN EDİYOR… NETANYAHU’NUN UMRUNDA DEĞİL

Gazze’deki esirlerin aileleri, İsrail ile Hamas arasında yeni bir esir takası mutabakatının yolunu açacak müzakerelerin başlatılması talebiyle Katar’a gitmişti. Gazze’de tutulan 6 tutuklunun ailesi, Katar’da ABD’nin Katar Büyükelçisi Timmy Davis, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile görüşmüştü.

20 Mart 2024’te ise İsrailli esirlerin yakınları, Katar’da İsrail ile Hamas arasında yürütülen dolaylı müzakerelerde anlaşma sağlanması talebiyle gösteri düzenledi. Mısır, Katar ve ABD arabuluculuğunda İsrail ve Hamas arasında Katar’ın başkenti Doha’da dolaylı müzakereler devam ederken, Gazze’deki İsrailli esirlerin yakınları Tel Aviv’de toplandı.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberine göre, Tel Aviv’de bir araya gelen göstericiler, ana caddelerden birini kısa süreliğine trafiğe kapattı.

Göstericiler, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve hükümet üyelerinin fotoğraflarının yer aldığı ve üzerinde “Bu sizin sorumluluğunuz. Anlaşma yapılmadan Katar’dan dönmeyin” yazılı büyük bir pankart açtı.

 

  •  

  •  

  •  

  •  

  •  

  •  

KAYNAK: AA, HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x